Остеохондроз – це захворювання, яке викликається сукупністю чинників: генетичною схильністю, способом життя людини, умовами зовнішнього середовища. Воно часто проявляється сильними болями, які обмежують рухову активність пацієнта. У запущених випадках воно може вести до необхідності оперативного втручання і навіть до інвалідності. Запобігти негативному сценарієві дозволяє профілактика захворювання: вона знижує ризик його виникнення або допомагає прискорити хід лікування

Основні елементи профілактики

Якщо своєчасно зайнятися профілактикою захворювання, то його лікування може не знадобитися. До питання потрібно підходити комплексно:

· обмежити підйом тягарів (менше 10 кг);

· носити вантажі тільки симетрично (розподіляючи масу по обидва рукам);

· стежити за своїм раціоном, дотримуватися спеціальної дієти;

· виконувати нескладні фізичні вправи, що мають на меті зміцнення хребта, м’язів і суглобів;

· регулярно займатися плаванням;

· намагатися не сидіти тривалий час в одній позі;

· приймати біологічні активні добавки, що містять мукополісахариди (ці елементи входять до складу хрящової тканини).

Якщо ви займаєтеся сидячою роботою, то робіть регулярні перерви. Через кожні годину-півтори вставайте з-за столу і виконуйте нескладні вправи, що дозволяють зняти напругу м’язів шиї і спини.

Намагайтеся сидіти за столом правильно: випряміть спину, а плечі розслабте. Підбирайте такі стільці, спинка яких може надавати максимальну підтримку хребта: так він зможе розслабитися і відпочити.

Якщо вам необхідно виконувати фізичні навантаження, то випийте склянку води або будь-який інший рідини. Зневоднений організм не дає дискам досить вологи.

Важкі предмети не можна тримати в витягнутих руках. У такому положенні хребет отримує навантаження в десятикратному розмірі.

Після кожного навантаження на хребет, довгого положення в одній позі повисіть на турніку або потягніться.

Розподіляйте навантаження рівномірно. Хребет менше постраждає, якщо покупки з магазину розкласти в дві сумки, а не використовувати одну. При необхідності нести тяжкості використовуйте рюкзак, візок або сумку на коліщатках.

Дотримуйтесь поставу в будь-якому місці і при кожному занятті.

Чергуйте режим праці та відпочинку.

Правильне харчування

Профілактика остеохондрозу повинна включати правильне і збалансоване харчування. Для хребта шкідлива солона, солодка, жирна їжа. Еластичність хрящової тканини знижує рафінований цукор, який вимиває кальцій з кісток. Щоб уникнути такої неприємності вживайте наступні продукти:

- Яйця і овочі зеленого кольору - вітамін B3.

- Шипшина, чорна смородина, болгарський перець, журавлина - вітамін C.

- Квасоля, горошок, сочевиця - вітамін PP.

Важливо пам`ятати, що для людей старше 30 років в раціон обов`язково необхідно включати кисломолочні продукти.

Дбайливе ставлення до свого хребта.

Не варто зайвий раз випробовувати його на міцність. Обмежте вага тягарів до 7-8 кілограм. Коли необхідно підняти важкий предмет, ні в якому разі не нахиляйтеся за ним! Сядьте навпочіпки і піднімайте вантаж з такого становища.

Спеціальні комплекси вправ

Правильно підібраний комплекс вправ - найкраща профілактика остеохондрозу. Навантаження повинне бути дозованим, відповідати віку і наростати поступово.

Гімнастика для профілактики шийного остеохондрозу

Вправи допоможуть запобігти проявам недуги, поліпшити кровопостачання, зміцнити м`язи. Виконуйте рухи плавно, без різких поворотів, кожне по 10 разів.

o Нахили голови вперед. Сидячи за столом однією долонею підіпріть лоб. Після цього починайте рухати головою вниз, одночасно надаючи опір рукою. Утримуйте положення близько 10 секунд і розслабтеся. Через кілька секунд продовжите виконувати вправу.

o Нахили голови в бік. Дії аналогічні попередній вправі, тільки рухи голови необхідно направляти в сторону, а рукою потрібно натискати на область скроні. Чергуйте розслаблене і напружене становище м`язів.

o Повороти. Для цієї вправи сядьте або встаньте і вільно опустіть руки вздовж тіла. Після цього плавно повертайте голову зліва направо і назад. Амплітуда рухів повинна бути максимальною.

o Підняття плечей. Положення тіла - таке ж, як і в попередній вправі. Плечі потрібно підняти на максимальний рівень і утримувати так протягом 10 секунд. Після розслабити м`язи і продовжити заново.

o Опустіть руки вздовж тулуба і плавно нахиляти голову вниз. Бажано торкнутися підборіддям грудної клітки або ж максимально наблизитися до такого стану.

Вправи для профілактики остеохондрозу хребта

Перед початком гімнастики, спрямованої на профілактику остеохондрозу, повисіть трохи на турніку. Це дозволить кожному хребця зайняти своє місце. Вправи виконуйте лежачи на підлозі, руки витягніть уздовж тіла.

o Підняття ніг. Ліву ногу, зігнуту в коліні, підніміть вгору, випрямити і опустіть. Теж виконайте з правою ногою, а потім з двома разом.

o Імітація їзди на велосипеді. Під час цієї вправи виконуйте рух ногами так, немов ви обертає педалі: спочатку вперед, потім у зворотний бік.

o «Ножиці». Для виконання цього гімнастичного вправи відірвіть ноги від підлоги і рухайте ними вертикально по відношенню до підлоги. Права нога прямує вгору, а ліва - вниз. Після цього змініть дії на горизонтальні: коли права нога рухається вліво, ліва повинна спрямовуватися вправо.

o Виконуйте вправу лежачи на животі, зафіксуйте ноги (наприклад, під шафою або ліжком). Руки потрібно скласти в замок на потилиці і підняти тулуб від підлоги. Такий стан потрібно утримати 10-15 секунд.

o Наступне вправивиконуйте лежачи на спині. Руки витягніть уздовж тулуба, а ноги зігніть в колінах. Повільно піднімайте і опускайте таз.

Профілактика остеохондрозу хребта – це менш складне завдання, ніж його подальше лікування. Бережіть свій час і сили і думайте про своє здоров’я раніше, ніж воно нагадає про себе саме.

Кiлькiсть переглядiв: 1015

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.